Czwartek, 24 sierpnia 1939
Fot. Agnieszka Tomasińska/DSH, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

ul. Świętokrzyska 12

Przed sklepem Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) przy Świętokrzyskiej 12 tłoczyli się ludzie pragnący kupić maski i tampony przeciwgazowe. Setki osób stało karnie w kolejce, która ciągnęła się wzdłuż Świętokrzyskiej do ulicy Czackiego i dalej skręcała w Traugutta. W powszechnym mniemaniu przyszła wojna miała być wojną gazową. Wszyscy chcieli się zabezpieczyć przed jej skutkami. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się nowy typ maski przeciwgazowej C2. Maski były dość drogie i kupowali je zamożni warszawiacy. Tampon był prymitywną maska wykonaną z grubej tkaniny i wypełnioną węglem aktywowanym. Chroniła ona nos i usta.
Edmund Baranowski, „Warszawskie gry wojenne – wspomnienia z lat wojny, okupacji i Powstania Warszawskiego”, Poznań 2011.
Zarządzona zostaje mobilizacja wojska tak zwanym systemem kartkowym (powołania otrzymują wybrane osoby). W Warszawie prezydent Starzyński wydaje komunikat wzywający mieszkańców do kopania rowów przeciwlotniczych.

 

 

Fotografia

Współczesne zdjęcie ul. Świętokrzyskiej 12, w roku 1939 mieścił się tu sklep Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP).
Fot. Agnieszka Tomasińska/DSH, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Mapa

1939 2019

Materiały dodatkowe