Wtorek, 22 sierpnia 1939
POLONA, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Basen przy ul. Łazienkowskiej 1

Upalne dni, które od dłuższego czasu trapią mieszkańców Warszawy, zwiększają siłę atrakcyjną Wystawy Przemysłów Fermentacyjnych i Chłodnictwa w Politechnice. Wspaniale urządzony dział chłodnictwa budzi wśród zwiedzających żywe zainteresowanie. Naturalnym magnesem przyciągającym widzów jest duża bryła białego sztucznego lodu, którego temperaturę wskazuje utkwiony w niej olbrzymi termometr: -70 stopni. Również chłodnie różnych systemów, małe – dla niewielkich gospodarstw domowych, większe dla pensjonatów i hoteli, oglądane są z wielkim zajęciem. Wystawa gromadzi w godzinach popołudniowych i wieczornych wiele osób szukających tu wytchnienia i chłodu wśród zieleni, w miłej atmosferze estetycznych pawilonów rozrzuconych na terenach wystawowych.
Warszawski Dziennik Narodowy” nr 234 B, 1939, wolna licencja.

Tego ostatniego przed wojną lata, będąc w Warszawie między jednym a drugim pobytem w Świdrze, wybrałem się w upalny dzień nad Wisłę, na pływalnię Makabi. Było tłoczno, wesoło, nikt nie przyjmował do wiadomości grozy nadciągającej wojny, mimo trwającej w eterze wojny nerwów. Chyba się w nią jednak nie wierzyło, w tę prawdziwą wojnę, świat, zwłaszcza tu, na plaży, wydawał się jakoś nazbyt uporządkowany, żeby ktoś ośmielił się go zburzyć, a jeśli już dopuszczało się myśl o wojnie, to o krótkiej i zwycięskiej. Słońce, piasek, woda - lody „Pingwin” na patyku - oranżada - ogórki kiszone - hałas rozmów, uderzenia podbijanej piłki, plusk wioseł kajakarzy - nawoływania - atmosfera beztroski, rozleniwienia. Spokoju...
Józef Hen, Nowolipie, Warszawa 1991.

Fotografia

Brak benzyny i mięsa w Rzeszy Paryż, 20 sierpnia (PAT). Korespondent „Excelsior‘u“ z Berlina potwierdza, że w Niemczech wprowadzono wielkie ograniczenia zużycia benzyny, co jest tłumaczone przez czynniki urzędowe chęcią zachowania rezerw materiałów pędnych. Automobiliści mogą uzupełniać swe zapasy benzyny co 50 km z tem, że małe wozy otrzymują tylko 5 litrów benzyny. Również w Berlinie dawał się ostatnio odczuć dotkliwy brak mięsa. Poświęcenie 50 motocykli W niedzielę rano na pl. Marszałka Piłsudskiego odbyła się uroczystość poświęcenia 50 motocykli zakupionych przez szeregowych Policji Państwowej, przy wydatnej pomocy Komendy Głównej Policji. Frontem do gmachu sztabu głównego stanęły dwie kompanie szkoły policyjnej z Golędzinowa i długi szereg motocykli, koło których bielą się przybrane w białe kombinezony postacie ich właścicieli. O godz. 12 przybył na pl. Marszałka komendant gł. P. P. gen. Zamorski, który po odebraniu raportu przeszedł przed frontem zgromadzonych oddziałów, poczem odbyła się uroczystość poświęcenia nowonabytych motocykli. Po tej uroczystości motocykliści złożyli na grobie Nieznanego Żołnierza wieniec. Uroczystość zakończyła się defiladą motocyklistów i zmotoryzowanej szkoły policyjnej z Golędzinowa przed gen. Zamorskim.
POLONA, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Mapa

1939 2019

Materiały dodatkowe