Piątek, 15 września 1939
Foto Julien Bryan, kolekcja Sama Bryana

ul. Białołęcka 38 (dziś Wysockiego 8)

Schrony, które dawać mają bezpieczeństwo ciału, stają się też przybytkiem dla zaspokojenia potrzeb duchowych. Oto wczoraj w południe, niczym w katakumbach pierwszych chrześcijan, odbyło się nabożeństwo w piwnicy. Mieszkańcy domu przy Krakowskim Przedmieściu 38, którzy je w swoim schronie zorganizowali, cisnęli się jak na największy odpust. Z zapałem urządzono maleńki ołtarzyk. Znalazły się nie tylko świece, lichtarze, ale i kwiaty nawet. I modlili się wraz z kapłanem-uchodźcą i śpiewali pieśni kościelne z najwyższym wzruszeniem.
Kurjer Warszawski, 1939, nr 251, Wyd. poranne

Kościoły na Pradze zniszczone
Lotnicy niemieccy dali poznać się jako powietrzni barbarzyńcy, którzy nie szanują szpitali, pociągów PCK, ludności cywilnej ani dzieci. Wszystko i wszystkich bombardują i ostrzeliwują. Nie uszanują również kościołów. Zniszczeniu uległy szczególnie kościoły Pragi: Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku (ks. dziekan de Ville został kontuzjowany), kościół Św. Floriana. Kościół ks. ks. Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej spłonął.
Warszawski Dziennik Narodowy,  z 14 września 1939

Fotografia

Zdjęcie wykonane na ulicy Białołęckiej 38 (dziś Wysockiego) Tuż przy kościele stał wielki krzyż. Kobiety modliły się na klęczkach, błagając Boga, aby powstrzymał te zbrodnicze działania i nie dopuścił, by ich mężowie zostali zabici, dzieci zbombardowane, domy spalone. Byli to ludzie z biednych, robotniczych rodzin. Ale wrogie samoloty wciąż nadlatywały. W tej okolicy nie pozostał już ani jeden dom. Julien Bryan w „Oblężenie Warszawy w Fotografii Juliena Bryana” Red. Jacek Zygmunt Sawicki, Tomasz Stempowski, Warszawa 2010 Zdjęcie wykonane na ulicy Białołęckiej 38 (dziś Wysockiego)
Foto Julien Bryan, kolekcja Sama Bryana

Mapa

1939 2019

Materiały dodatkowe